Materiály pro výrobu nábytku

18.06.2025

Ukázky materiálů

Obecně platí, že stejného vzhledu nábytku lze docílit užitím různých materiálů. Pěkný dekor dubu z lamina vypadá docela podobně, jako opravdový dub. Ale výraznější odlišnosti jdou znát po letech užívání nábytku, když materiál stárne.

Čím víc neprůmyslově zpracovaný materiál použijeme, tím jednodušší je ho po letech opravit. Staré skříně z masivního smrkového dřeva lze i po 60 letech přebrousit, opatřit oživovacím nátěrem. Škrábance a díry lze zatmelit. Oproti tomu lamino jde opravovat velmi těžce, takže až se nábytek opotřebí, je jednodušší ho vyměnit. Většinou to bude po 10-15 letech.
Někde mezi jsou materiály s dřevěnou dýhou na povrchu. Ta jde také brousit a znovu natřít, ale pokud je dýha poškozená, proškrábnutá, nebo shnilá, tak je to obtížné a je nutné dýhu vyměnit.

Materiály jsou seřazeny podle ceny od nejlevnějších po nejdražší.

Lamino

Lamino, neboli dřevotřísková deska laminovaná (DTDL) je nejvíce používaný materiál, i cenově vychází nejlépe. Na povrchu dřevotřískové desky je laminovaná vrstva, tedy tenká fólie, na které je vytisknutý buď dekor dřeva, nebo jednolitá barva.

Nábytek z lamina vydrží cca 10-15 let. S postupným stárnutím se odlepují hrany, nebo dochází k ulomení rožků, proškrábnutí atd, jak se nábytek používá. Je tak vhodný do prostor, kde plánujete nábytek tak jako tak po čase vyměnit a nevyplatí se tak investovat do trvanlivějších materiálů.

Na fotkách jsou i mé práce z bílého lamina v kombinaci s masivním dřevem). Ale musím říct, že s laminem téměř nepracuji. Pokud ano, jde většinou o konstrukčně složitější projekty, nebo kombinaci lamina s masivním dřevem. 

Smrková Biodeska (CLT panel)

Masivní smrkové desky složené většinou ze 3 navzájem kolmých vrstev. Tím je eliminováno kroucení a smršťování. Smrková biodeska je nejlevnější materiál z masivního dřeva. Často jej používáme na korpusy skříní, ale často i jako pohledové části knihoven. Smrk je světlé dřevo a pokud se hrany odýhují tmavým dřevem (ořech, smrk), nebo se nalakují na tmavší odstín, vypadá nábytek velmi zajímavě.

Biodesky se vyrábí i z dřevin, jako je dub, jasan, buk. Nábytek z nich je v podstatě to nejkvalitnější, co lze najít, ale cenově vychází velmi draze.

Nábytek z biodesky je velmi trvanlivý a i po řadě let lze obrousit, vady zatmelit a znovu natřít. 

Březová překližka

Materiál, který vznikne nalisováním několika dřevěných dýh k sobě, nejčastěji z březového dřeva. Jde o poměrně těžké, kvalitní desky, s pěknou čistou kresbou. Velmi oblíbené jsou hrany nábytku z překližky, ve kterých jde vidět několik vrstev překližky vedle sebe. Často se přiznávají jsou použity jako dekorativní prvek nábytku.

Nábytek z překližky je trvanlivý, jde brousit a znovu natírat. Ale tím, že je složený z tenkých dýh, tak může dojít k tak velkému poškození dýhy, že nepůjde opravit. Zároveň se překližka kroutí, proto je vhodné dvířka větších rozměrů vyrobit z jiného materiálu, nebo je nutné je vyrovnávat kováním.

Na některých obrázcích je březová překližka v kombinaci s konstrukcí z masivního dřeva. 

Dýhované materiály

Jde o MDF desku, nebo masivní smrkovou desku, která má na povrchu nalisovanou dřevěnou dýhu. Většinou dubovou, ale používají se i dýhy jiných dřevin, jako ořechu, buku, či exotiky. Desky si tak vzhledově zachovávají povrch podobný kvalitnímu masivního dřevu.

Dýhovaný nábytek je podobně trvanlivý, jako překližka. Jde tedy brousit a znovu natírat. Ale tím, že je na povrchu tenká dýha, tak může dojít k tak velkému poškození, že dýha nepůjde opravit. Dýhovaný nábytek se však nekroutí a proto lze použít například i na dvířka větších rozměrů (vestavné skříně, apod.). Často dodnes lidé používají dýhované skříně a stoly vyrobené v sedmdesátých letech.

Lakované materiály

Nejčastěji se pro lakování používají desky MDF, což jsou desky lisované z jemného dřevěného prachu. Jsou velmi těžké, příliš se nekroutí a dobře k nim přilne nástřik laku. Lakovat lze ale i masivní dřevo, nejčastěji smrk, nebo smrkové Biodesky. Lak přilne na dřevo, ale po přejetí rukou jde cítit struktura dřeva, suky.
Lakování je možné provádět ručně, pomocí lakované pistole. Jde o časově náročný proces, proto není levný. Ale pro úplně dokonalý lakovaný povrch, jako dokonalé lesky, je třeba nechat nábytek nalakovat v průmyslově lakovně. Tím cena nábytku stoupá v podstatě na nejdražší materiálovou variantu.

Jedná se o trvanlivý materiál, protože vady lze zatmelit, obrousit a přetřít lakem. Ale větší poškození už nelze dokonale přetřít lakem ručně a je potřeba nábytek vzít do lakovny (či do truhlářské dílny).

Ukázky jsou z nábytku, který jsme lakovali HVLP pistolí v dílně.

Masivní dřevěné spárovky

Desky, které si skládám a lepím sám z hrubě nařezaných vysušených fošen. Po odkornění a ohoblování skládám k sobě 6 - 12 cm široká prkna tak, aby barevně ladila a aby se eliminovalo kroucení.

Jedná se o velmi trvanlivý materiál. Vady lze zatmelit a brousit téměř do nekonečna. Staré masivní kusy nábytku fungují po staletí, dokud je nesežere kůrovec, nebo houby. Masivní spárovky však mají tendence se kroutit a smršťovat. Proto se masivní dveře vyrábí jako kazetové, aby se vnitřní desky (kazety) mohly v masivním rámu dle potřeby smršťovat a roztahovat. Čistě masivní dřevo se tak používá především pro pracovní desky stolů, kuchyní, pro výrobu židlí, lavic, postelí. Okrajově lze použít i na výrobu skříní, ale dvířka skříní je nutné vyrobit s kazetami a nebo z jiného materiálu, který se nekroutí (biodeska, dýhovaná deska).

Ukázky nábytku z masivního dubu

Ukázky nábytku z masivního jasanu

Ukázky nábytku z masivního javoru

Ukázky nábytku z masivního jilmu

Ukázka nábytku z masivního smrku a borovice (nový i starý opravený nábytek)